ASA British Summer Championships and ASA National Summer Championships

ASA BRITISH SUMMER CHAMPIONSHIPS

&

ASA NATIONAL SUMMER CHAMPIONSHIPS

SHEFFIELD PONDS FORGE

26TH JULY- 5TH AUGUST 2016

Four City of Bradford swimmers headed to Ponds Forge, Sheffield to round off their seasons swimming at The ASA British Summer Championships and the National Summer Championships.

Sixteen year old Sam Naylor led the charge when he qualified for the final of his age groups 200m butterfly in a new best time and City of Bradford Club record of 2.15.35. Finishing in tenth place in the final Naylor gained valuable experience for the future in this high level meet.

Swimming in the girls seventeen years and over 400m individual medley Abigail Shuttleworth produced an outstanding performance to narrowly miss the final in a personal best time of 5.10.23.

Swimming in his trademark event the 200m breaststroke seventeen year old James Lund swam a lifetime best time of 2.30.60 finishing in twelfth place in a new club record.

Also gaining valuable experience for the future and swimming in the thirteen/ fourteen years age group, Archie Dunne swam a time of 27.12 in the British Summer Championships 50m freestyle and a time of 35.49 in the 50m breaststroke at the National Summer Meet.

The swimmers all train with Bradford Council’s Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of Development Coach Sarah Fisher and Senior Coach Andy Pearce.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club.

August Swim Skills Course

There is a Swim Skills Course at Shipley Pool at the end of August, details are available here.

End of Season Meet 2016 Results

Full Results of our End of Season Meet held 16th/17th July can now be downloaded from here.

Thank you to all who took part or helped out, we look forward to seeing you again at our Winter Meet in December.

BRITISH SUMMER NATIONALS 2016

BRITISH SUMMER CHAMPIONSHIPS NATIONAL SUMMER MEET

SHEFFIELD PONDS FORGE

26TH JULY- 5TH AUGUST 2016

Nationals Photo

Four City of Bradford swimmers will be heading to Ponds Forge Sheffield to compete in the prestigious British Summer Championships and the National Summer Meet.

Thirteen year old Archie Dunne has qualified for the 50m freestyle at the British Summer Championships in late July and also the 50m breaststroke at the National Summer Meet in early August.

Also swimming at the National Summer meet will be Abigail Shuttleworth, seventeen who has qualified for the 400m individual medley, Sam Naylor, sixteen 200m butterfly and James Lund, sixteen, 200m breaststroke

The swimmer all train with Bradford Council’s Leisure Services Aquatic Competition Programme under the guidance of Development Coach Sarah Fisher and Senior Coach Andy Pearce.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club.

2016 AGM

City of Bradford Swimming Club 2016 AGM

Will members please note that the 2016 Annual General Meeting will take place at Bradford Grammar School on Wednesday 28th September 2016 commencing at 6.15pm.

There are likely to be a number of roles and positions on the Committee becoming vacant at the AGM. If you are interested in joining the Committee and want to know more, please get in touch with me or any other Committee member as a period of handover and shadowing may be helpful.

Nomination sheets have been placed on the noticeboards at Shipley Pool and Bradford Grammar School and can be found here. These should be returned to the Secretary with any nominations duly completed no later than Thursday 1st September 2016.

Tim Blaby   

Summer Closure 2016

Dear Parents and Swimmers

Please see below the dates of our annual summer break.

Last session for all squads- Saturday 30th July.

First session back- Thursday 1st September.

May I take this opportunity to wish you all a restful and enjoyable break and I would also like to congratulate the swimmers on a successful 2015/16 season.

Yours Sincerely

Andy Pearce

Senior Coach

Harrogate Summer A Grade Meet 2016

Harrogate & District A Grade Meet.

11th/12th June 2016.

 

Name Age Group Event Time Position
Cameron Green 11 100m IM 1.18.47

SPEED TICKET

 

Cameron Green

Cameron Mander

Cameron Green

Archie Minto

Esme Pearce

Ben Grimshaw

Archie Dunne

Tom Stenhouse

Luca Curini

Nathan Strauss

Nathan Strauss

Cameron Green

John-Luke Hutchinson

Cameron Green

Hugo Stonelake

Cameron Green

Cameron Mander

John-Luke Hutchinson

Ebony Connell

Ellen Winters

Ellen Winters

John-Luke Hutchinson

11

13

11

13

15&o

12

13

14

12

14

14

11

14

11

10

11

13

14

13

15&o

15&o

14

200m Breast

200m Breast

100m Fly

100m Fly

400m Free

400m Free

100m IM

100m IM

200m Back

200m Back

50m Fly

400m IM

200m Free

200m IM

100m Breast

100m Breast

100m Breast

100m Breast

50m Back

50m Back

100m Free

100m Free

3.10.43

2.55.44

1.21.10

1.08.86

4.56.90

5.00.22

1.10.35

1.12.87

2.47.90

2.26.53

32.58

6.04.01

2.12.15

2.49.23

1.38.72

1.30.77

1.25.76

1.18.50

34.72

34.34

1.04.08

1.01.40

 

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

1ST

 

Ellen Winters

Adam Mitchell

Nathan Strauss

Nathan Strauss

Eve Midgley

Cameron Green

Archie Dunne

Luca Curini

Ellen Winters

Ellen Winters

Archie Minto

Ella Jones

Ella Jones

Ellen Winters

Aidan Joyce

Ella Jones

Natalia Basaraba

Ebony Connell

Nathan Strauss

Natalia Basaraba

Ellen Winters

Ella Jones

Esme Pearce

Cameron Green

Sophia Basaraba

Natalia Basaraba

Ella Jones

Lucas Stabler

Cameron Green

Nathan Strauss

14

14

14

14

11

11

13

12

15&o

15&o

13

14

14

15&o

14

14

13

13

14

13

15&o

14

15&o

11

11

13

14

10

11

14

 

200m Breast

200m Breast

50m Free

100m Fly

400m Free

400m Free

400m Free

100m IM

200m Back

50m Fly

400m IM

200m Free

50m Breast

50m Breast

50m Breast

100m Back

200m IM

200m IM

200m IM

100m Breast

100m Breast

50m Back

50m Back

50m Back

100m Free

100m Free

100m Free

100m Free

100m Free

100m Free

2.59.24

2.57.52

28.15

1.11.84

5.45.82

5.19.04

4.50.56

1.19.75

2.35.83

35.37

5.29.86

2.21.11

39.74

38.39

39.22

1.12.15

2.41.82

2.42.21

2.31.73

1.25.20

1.22.65

34.10

35.03

38.60

1.10.51

1.06.63

1.05.33

1.18.37

1.09.79

1.02.54

 

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

2ND

 

Maisie Dunne

Alex Medd

Maya Griffiths

Ellen Winters

Ben Grimshaw

Tom Stenhouse

Archie Minto

Maisie Dunne

Harris Khaliq

Archie Minto

Natalia Basaraba

Alex Medd

Ellen Winters

Ella Stabler

Ella Jones

Oliver Wain

Sophia Basaraba

Maya Griffiths

11

15&o

10

15&o

12

14

13

11

12

13

13

15&o

15&o

12

14

14

11

10

200m Breast

200m Breast

50m Free

50m Free

50m Free

100m Fly

400m Free

200m Back

200m Back

200m Back

200m Free

50m Breast

100m Back

200m IM

200m IM

200m IM

100m Breast

100m Free

3.12.61

2.51.74

35.46

29.52

30.49

1.12.93

4.50.63

2.56.67

2.59.69

2.33.00

2.23.32

36.16

1.12.57

2.43.90

2.42.04

2.32.73

1.32.45

1.19.92

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD=

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

3RD

 

1 SPEEDING TICKET, 22 GOLD, 30 SILVER,18 BRONZE.

 

Well done to all our swimmers at the Harrogate A Grade Meet. We had some excellent new short course personal bests. Keep up the hard work ready to finish the season off in style at our End of Season meet or at British Championships and Summer Nationals!!!

Sarah Fisher

Development Coach

Yorkshire Masters Championships

YORKSHIRE SWIMMING ASSOCIATION

MASTERS CHAMPIONSHIPS

JOHN CHARLES CENTRE FOR SPORT, LEEDS

MAY 14th 2016

Steve Eddison was City’s sole representative at the Yorkshire Swimming Association’s annual Masters Championships held at the John Charles Centre for Sport, Leeds.

Eddison featured in no less than five events claiming gold in his age group 100m breastroke, silver in the 50m event and the 100m individual medley, bronze in the 50m freestyle and sixth place in the 200m freestyle.

Eddison trains with Bradford Aquatics Development Programme.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

 

ASA NER Age Group Championships

ASA NORTH EAST REGION

BAGCAT CHAMPIONSHIPS

PONDS FORGE SHEFFIELD

MAY 2016

Thirteen year old Archie Dunne produced some outstanding performances when he powered to victory in his age group 50m freestyle and 50m backstroke. His time of 26.39 in the freestyle final was a personal best time, a new club record and gained him a place at this years British Championships to be held in Sheffield later this summer.

Not content with his gold medal winning performances he went on to claim silver in the 50m breaststroke in a time of 34.50 and third place in the 100m freestyle in a new under the one minute mark best time of 59.81.

He also claimed the bronze medal spot in the 50m butterfly in a best time of 29.42. He then rounded off an exceptional weekends swimming by placing eleventh in the 200m freestyle.

Also in the thirteen years ago group Archie Minto narrowly missed a medal placing when he finished in fourth place in the 100m butterfly, sixth in the 100m backstroke, seventh in the 50m butterfly and 200m butterfly. He was also first reserve finalist in the 50m backstroke. All his swims were personal best times and he impressed the coaches by increasing his best times from heat to finals on every occasion.

Sophia Basaraba swimming in the eleven/twelve year age group once again showed her potential in her favoured events by placing sixth in the 200m backstroke and seventh in the 100m event. The latter placing her the fastest eleven year old.

Ella Stabler was City’s other finalist with an eighth place finish in the eleven/twelve year old 400m individual medley.

City’s now have four representatives at this summer’s British Championships and Summer Nationals these being Abigail Shuttleworth, Archie Dunne, James Lund, and Samuel Naylor.

All swimmers train on the Bradford Aquatics Competition programme under rhe guidance of Coaches Andy Pearce and Sarah Fisher.

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club.

ASA NER Youth & Senior Championships

ASA NORTH EAST REGION

YOUTH AND SENIOR CHAMPIONSHIPS

SUNDERLAND AQUATIC CENTRE

May 30th April/1st May 2016

A squad of City’s senior swimmers who all train with Bradford Aquatics Competition Programme travelled to Sunderland Aquatic Centre to compete in the North East Region Youth and Senior Championships.

Highest placing went to the Women’s senior 4 x 100m freestyle team consisting of Jovana Lugonja, Millie Foulds, Beth Meer and Abigail Shuttleworth who finished in fourth place in a time of 4.09.33.

Beth Meer, Sam Naylor and James Lund were City’s individual finalists along with the senior girl’s 4 x100m freestyle relay team.

 

Naylor rose to the occasion in the senior 200m butterfly finishing in seventh place in a new club long course record and best time of 2.16.51. He also had two other top twenty finishes.

 

James Lund broke two club long course records in the 17/18 years age group in the 200m breaststroke in a best time of 2.31.74 and the 400m individual medley in a best time of 4.54.97. Both these swims gave him a top ten finish in the senior age group and he also finished in the top twenty in the 50m breaststroke

 

Beth Meer claimed eighth place in the senior 400m freestyle in a time of 4.39.21 and went on to claim four other top twenty placings.

 

Other top ten finishes went to Abigail Shuttleworth in the senior 200m butterfly and Millie Foulds in the 200m backstroke.

 

Personal best times went to George Wilde, (5) Abigail Shuttleworth (1) Beth Meer (1) and Seth Berry (1). Wilde’s weekend was enhanced by the fact that two of his swims gained him a Club Motivational Time to add to his top twenty placings.

 

Christine McCabe

City of Bradford Swimming Club

 

Club Meet Results